Australia – Hahndorf

Hahndorf – miasteczko położone w Australii Południowej na wschód od Adelaide, zostało założone przez luterańskich osadników z Prus.

28 grudnia 1838 do Adelaide  przybył statek “Zebra” pod dowództwem duńskiego kapitana Dirka Hahna, na pokładzie którego znajdowało się 188 pasażerów i ich dobytek. W czasie podróży do Australii na statku zmarło 12 podróżnych (co na owe czasy było liczbą dość niską).
Ziemia na której powstała osada założona przez nowoprzybyłych emigrantów, została wcześniej zakupiona przez kapitana Hahna, a osadnicy byli z niej tak zadowoleni, że na jego cześć wieś otrzymała nazwę “Hahndorf”(Hahn-kogut,Dorf-wieś).

Hahndorf jest popularnym miejscem wycieczek zarówno dla mieszkańców Adelaide jak i dla turystów, szczególnie z Niemiec. W mieście znajduje się wiele restauracji z tradycyjną niemiecką kuchnią. Większość innych atrakcji turystycznych ma także związek z niemiecką przeszłością tego miasta, króluje tam typowa niemiecka architektura, tzw. mur pruski. Można tu  spróbować piwa, produkowanego w Niemczech  oraz w małych australijskich browarach, jak również lokalnych win, głównie z rejonu Adelaide Hills. Można skosztować miodów, serów i wielu innych produktów.
Mnóstwo jest sklepów z pamiątkami, ale ceny są bardzo wysokie.

Mimo tłumów turystów przyjemnie się zwiedza to małe miasteczko. Przy głównej ulicy są puby, kawiarnie, restauracje, galerie, piekarnie. Jest również centrum informacji turystycznej.
Pięknie wygląda Hahndorf jesienią, kiedy złocą się liście.
Można tu dojechać autobusem  publicznym z Adelaide.

 
0 0 vote
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irena N.

Ale tam fajnie….serce moje podbił jabłkowy strudel i Oktoberfest na antypodach…i co..i co…jakie pamiątki nabyłaś, bo chyba niedoczytałam…przepr przep, że pytam i pozdrawiam

cynamonem

Kawałek Europy na drugim końcu świata :)))

Nie ma to, jak przytulać Helmuta :DDDD

Marek

To taka atrakcja bardziej dla Australijczyków, niz kogokolwiek innego, bo na przykład polski turysta spędzający w Australii zaledwie pare tygodni i odwiedzający Hahndorf to chyba lekkie nieporozumienie i strata czasu, skoro prawdziwe "dorfy" ma tuż za miedzą :)))

Paulina L.

To musi być urocze miasteczko! Na zdjęciach wygląda na bardzo "ciepłe" 🙂 Dziękuję za tę wirtualną podróż! Pozdrawiam!

FotoWojaże

Kawałek Prus na drugim końcu świata. Nieźle.

Izyda

Australia; moje marzenie, moze przyszle wakacje…

Viola z My British Journey

Ładne i urocze miejsce i takie zupełnie inne w tej Waszej australijskiej opowieści. Najbardziej podobały mi się piękne buty na mroźne zimowe dni i te zegary z kukulkułką, pamietam jak kiedyś jeden taki wisiał na mojej ścianie w domu rodzinnym niemal wielki temu. Pewnie tata przywiózł ze swojego pobytu w Austrii jak byłam małą dziewczynką.

Marysia

W zimowy wieczór bardzo przyjemnie ogląda się zdjęcia ze słonecznych miejsc. Bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie. A miasteczko wydaje się zadbane i przyjazne 🙂

Karolina / Nasze Bąbelkowo

Urocze miasteczko i szeroki wybór wszelkich pamiątek oraz specjałów. Warto poszukiwać takich mniej popularnych, ale za to bardzo klimatycznych miejsc.

Maria

Urocze miejsce, bardzo znajomo wygląda. Coś jest w tych staroświeckich zegarach i staromodnych dekoracjach. W Georgii mamy Helen, miasteczko ze sklepami i niemieckim jedzeniem. Bawarskie miasteczko w miniaturze. Na pewno to australijskie miasteczko jest tak samo popularne jak amerykańskie, bo są klimatyczne i przypominają Europę. Pozdrawiam Irenko.

Marta

Chciałabym kiedyś zwiedzić Australię. Super wpis 🙂