
Do Bam przyjeżdżamy późnym wieczorem, jest już ciemno. Miasto położone jest w południowo-wschodnim Iranie, ok 200 km od Kerman. Znane jest na świecie dzięki ruinom starożytnego miasta Arg-e-Bam.
Bam otaczają pustynne tereny, ale w samym mieście rośnie sporo drzew pomarańczowych, cytryn i palm daktylowych. Musimy znaleźć nocleg , baza hotelowa jest tu bardzo uboga. Miasto szare i nieciekawe. Znajdujemy miejsce w Bam Tourist Hotel i jedziemy obejrzeć słynną twierdzę. Mimo oświetlenia, niewiele widać. Jedno, co możemy powiedzieć to to, że jesteśmy pod wrażeniem jej wielkości. Objeżdżamy ją wokoło i postanawiamy wrócić tu rano. Kupujemy w małej, ulicznej piekarni pyszny chleb i jedziemy do hotelu.

Bam do 2003 roku było jedną z największych atrakcji turystycznych Iranu. 26 grudnia 2003 roku miasto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi.Wielka forteca uległa ogromnym zniszczeniom. To, czego nie dokonał upływ czasu, dokonała natura. Na zdjęciach przed trzęsieniem ziemi, twierdza wygląda przepięknie.

Samo miasto zostało zniszczone prawie w 95%. Budynki zawaliły się głównie dzięki złej konstrukcji budowlanej. Zginęło ponad 45 tysięcy ludzi, a 30 tysięcy zostało rannych. W 2004 roku ruiny starożytnego miasta zostały wpisane na listę UNESCO. Być może dlatego, aby znalazły się środki finansowe na odbudowę twierdzy.

Zniszczone miasto Arg-e-Bam jest wykonane w całości z cegieł wykonanych z błota, gliny, słomy i pnia drzew palmowych. Miasto zostało pierwotnie założone w okresie Sasanidów (224-637 r p.n.e), a niektóre z istniejących struktur pochodzą z okresu przed 12 stuleciem, z czego większość powstała w okresie Safawidów (1502-1722).

W czasach Safawidów miasto zajmowało sześć kilometrów kwadratowych, otoczone murami obronnymi z 38 wieżami. Miało między 9000 a 13000 mieszkańców. Bam wzbogacił się z powodu pielgrzymów, którzy odwiedzali świątynię Zoroastrian (pochodzącą z wczesnych czasów Sasanidów) Było to też centrum handlowo-handlowe na słynnej drodze Silk Road. Na miejscu świątyni Zoroastrian został zbudowany meczet Jame w okresie Safarian (866-903 ), obok meczetu jest grób Mirzy Naiim, mistyka i astronoma, który żył trzysta lat temu.

Bam stracił na znaczeniu po inwazji przez Afgańczyków w 1722 roku, a potem przez najeźdźców z regionu Shiraz w 1810 roku. Miasto było koszarami wojskowymi do 1932 r. Potem zostało całkowicie opuszczone. Intensywne prace renowacyjne rozpoczęły się w 1953 roku i trwały do 26 grudnia 2003 roku, kiedy miasto Bam zostało zdewastowane potężnym trzęsieniem ziemi.

Wczesnym rankiem pojechaliśmy obejrzeć ruiny twierdzy. Trzeba zapłacić za bilet 200 tys.riali. Warto. Miejsce robi niesamowite wrażenie. Trwają tam cały czas prace, część zniszczeń jest odbudowana. W ruinach było tylko kilku robotników, mogliśmy swobodnie chodzić, nie było żadnych ochroniarzy. Oczywiście w wielu miejscach trzeba bardzo uważać, jest mnóstwo rusztowań i zawalonych budynków, dziur w ziem, wystających prętów. Nie spotkaliśmy też żadnego turysty. Temperatura wzrosła do 27 stopni ciepła, po około dwóch godzinach zwiedzania udaliśmy się w dalszą drogę.

Z tego, co wiemy, bo wielu znajomych jeździ do Iranu, twierdza jest już w dużej części odbudowana, poznikały rusztowania, ale turystów brak. Może to wina odległości, braku bazy hotelowej, nie wiemy. Do Persepolis przyjeżdża tysiące turystów. Twierdza w Bam świeci pustkami, może to się kiedyś zmieni.



















Ruiny wyglądają nieziemsko. To praktycznie gotowa sceneria do jakiegoś filmu SF 😉
O tak! Można tu filmy kręcic, podobnie jak w całym Iranie-)
Twierdza w Bam jest super.
Dzięki i pozdrowienia-)
Iran i tamte rejony marzą mi się od lat…Chciałabym poczuć te kulturę, bo znam ludzi z tamtego rejonu, mieszkających w Europie. Mam wrażenie, ze pobyt w ich kraju, pozwoliłby mi lepiej ich zrozumieć.
Nasz pierwszy pobyt w Iranie to był zupełny przypadek,do drugiej miesięcznej podróży byliśmy już lepiej przygotowani.Dopiero pobyt w tym kraju pozwala na poznanie ludzi, religii,kuchni,kultury.
Iran jest niesamowity i gorąco go polecamy.
Dziękujemy i pozdrawiamy-)
Przeglądam zdjęcia i nie mogę powstrzymać wrażenia, że twierdza wygląda jak zamek z pisaku. Zresztą po trzęsieniu ziemi wydaje mi się, że ta iluzja jest jeszcze silniejsza. Widać kruchość i sypkość przemijającej potęgi.
Faktycznie z daleka wygląda jak zamek z piasku na plaży.
Jednak to potężna budowla.
Pozdrowienia!
Piękne widoki, chętnie wybrałabym się w to miejsce o zobaczyła wszystko na własne oczy. 🙂
Wycieczki do Iranu są, można się wybrac indywidualnie.
Bardzo piękny kraj.
Pozdrawiamy!
wow~! Widoki jak z Aladyna.
Przepiekne zdjęcia!
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy!
Wiele słyszałam o mieście Bam, ale chyba po raz pierwszy oglądam, jak wygląda. Pamiętam to trzęsienie ziemi… Bardzo dziękuję za podzielenie się tymi wspomnieniami! Pozdrawiam serdecznie!
My dziekujemy za komentarz i odwiedziny.
POzdrawiamy!
Niesamowite miejsce i architektura. Oglądałam kiedyś reportaż z Bam, a kiedyś też byłam na prelekcji dziewczyny, co jeździła po Iranie na bambusowym rowerze i też tam zdaje się zajechała. Bardzo bym chciała kiedyś odwiedzić to miejsce.
Po Iranie podrozuje sie w rozny sposob, nawet na rowerach.
Twierdza w Bam jest na turystycznych mapach i warto ja zobaczyc.
Pozdrowienia!
Tak teraz sobie myślę, że przypomina trochę scenerię jednego z miast z filmu Studio Ghibli „Nausicaa z Doliny Wiatru” 🙂
Niestety tego filmu nie oglądaliśmy.
Pozdrawiamy!
Zjawiskowe miejsce! Chętnie bym je zobaczyła na własne oczy.
Twierdza imponujaca i warta zobaczenia.
POzdrawiamy!
Chciałabym odwiedzić kiedyś tamte rejony, ale z drugiej strony trochę stresują mnie te miejsca
Każdy wybiera miejsca do podróży, w których najlepiej się czuje.
Pozdrowienia!
niesamowite miejsce, aż czuć tę historię, która tam się odbywała, na pewno zapada w pamięci!
Jest to niesamowite miejsce, twierdza jest ogromna.
Trudno o niej zapomnieć.
Pozdrowienia!
Rzeczywiśxie ruiny robią niesamowite wrażenie i są świadectwem dawnej świetności.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Zawsze marzyłem o wizycie w Iranie.
Dawno dawno temu w PR3 była audycja Orzecha – „Radio Teheran” – słuchałem pasjami. Kiedyś tam pojadę
Artur Orzech skończył iranistykę i napisał „Wizę do Iranu”. Jak nie czytałeś polecamy.
Pewnie, że tam pojedziesz, życzymy 🙂
Pozdrowienia 🙂
Niesamowite, że TAKIE miejsce jest wciąż puste i nie przyjeżdżają tutaj turyści. Wygląda niesamowicie! I jaka złośliwość natury, że postanowiła po tylu latach od czasów świetności, potem po odbudowywaniu – zrobić swoje i to zniszczyć. Dobrze, że znalazły się fundusze na odbudowanie tego cuda, bo byłaby to ogromna strata! Niesamowite!
I znowu tym Iranem kusicie! 🙂
Cudowne zdjęcia i wpis!
Biura podróży często nie uwzględniają tego miasta w planach, bo jest bardzo daleko od tych znanych, jak Isfahan, czy Yazd.
Baza hotelowa jest uboga. Trafiają tu najczęściej turyści podróżujący indywidualne.
Twierdza jest faktycznie imponująca.
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie 🙂
Fajnie, że mówicie też nieco o historii
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Niesamowite miejsce, szkoda, że natura tak się z nim obeszła.
Na szczęście twierdza jest odbudowana i można ją zwiedzać.
Pozdrowienia 🙂
Niezwykłe miejsce, jak z bajki; pięknie kontrastujące niebo na tle ruin tworzy cudną kompozycję 🙂
A u mnie teraz szaro, brzydko i nijako 🙂
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy 🙂
Niesamowite widoki i zaskakująca architektura. Ruiny robią ogromne wrażenie, ale z pewnością na żywo, robią jeszcze większe. Zdumiewające jest to, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Iranu, a tłumów nie widać
Tłumów nie ma ze względu na spore odległości, od Teheranu jest ponad tysiąc km.
Druga sprawa to brak hoteli w Bam. Powstanie baza hotelowa, to pewnie turyści się pojawią.
Poza twierdzą nie ma tam żadnych atrakcji.
Dzięki !
Niesamowite miejsce. Aż dziwnie, tak pośród pustyni, tyle historii. Madzie niezwykła wiedze o miejscach, które zwiedzacie.
Iran to kraj pustynny.
Miasta i wioski w większości są otoczone pustyniami.
Pozdrowienia 🙂
Ale miejsce. Normalnie patrząc na te zdjęcia poczułam się jak jakaś księżniczka wjeżdżającą do miasta. Cudowne miejsce. Minus to ten wszędobylski piasek, ale chyba mieszkańcy są do niego przyzwyczajeni
Mieszkańcy są przyzwyczajeni do piachu.
Większość miast otaczają pustynie.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Piękne miasto. Ruiny całkiem dobrze się zachowały. Wydają się usypane z piasku i niestałe. Na pewno budzą ciekawość turystów.
Miasto jest szare, bure i nieciekawe.
Jedyną atrakcją jest twierdza, która robi ogromne wrażenie.
Przyjeżdżają tu głównie turyści z Iranu.
Pozdrowienia 🙂
Patrząc na te zdjęcia, człowiek czuje się taki mały i bezbronny jak te ziarenka piasku. I pomyśleć, jak kiedyś musiało to miasto pięknie wyglądać
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy 🙂
Aż poczułam zapach suchego piasku i tych budowli. Jak wnioskuję, to dla przyjeżdżających kobiet nakrycie głowy jest obowiązkowe?
Zdjęcia niesamowite, zresztą twierdza wygląda oszałamiająco. A klimat jest niezwykły i mozna rzeczywiście kręcić tam filmy. W sumie trochę się cieszę, że nie ma tam za bardzo turystów, za to chętnie sama bym zwiedziła to miejsce. Cudo!
Dziękujemy bardzo za komentarz i pozdrawiamy 🙂
Faktycznie dziw bierze, ze turystów nie ma. Zdjęcia piękne ☺️
Dziękujemy bardzo i pozdrawiamy 🙂
Zdecydowanie bym się tam odnalazła. Dla archeologa to prawie raj.
Oj tak, twierdza w Bam to gratka dla archeologa.
Bardzo ciekawe miejsce.
Pozdrowienia 🙂
Nieamowite budowle.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Fascynująco piękne zdjęcia. Iran to niezwykły kraj. Wiele się o nim mówi, ale wie niewiele. Ciekawe jak się tam czuliście? Czy nie było jakiejś klaustrofobii? Jako cudzoziemcy nie odczuwaliście niechęci?
W Iranie czuliśmy się bardzo dobrze.
Nie wiem o jaką klaustrofobię Ci chodzi, ale to wielki kraj i nic takiego nie czuliśmy.
Niechęci ? To jeden z najmilszych i najbardziej przyjaznych narodów na świecie.
Takiej gościnności nigdy i nigdzie nie zaznaliśmy.
Pozdrowienia 🙂