
Wambierzyce to pięknie położona wieś w Kotlinie Kłodzkiej. Pomimo tego, że wioska jest niewielka, przyciąga nie tylko tłumy turystów, pielgrzymów, ale i wielbicieli sztuki sakralnej. Znana jako największy ośrodek kultu Maryjnego na Dolnym Śląsku. Perłą Wambierzyc jest barokowy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Nie ma on genialnej konstrukcji, jak wielkie, kamienne gotyckie katedry. Jest tu jednak geniusz grania światłem i nastrojem. Jest też unikalny plan budynku, zawierający jedną, owalną centralną nawę, okrążoną krużgankami.
Budowla świetnie prezentuje się na zewnątrz z mocno klasycyzującą już fasadą, wysoką na ponad 52 m i wiodącymi do niej schodami, również nawiązującymi do czasów antycznych. We wnętrzu to jednak kwintesencja baroku z niezwykle bogatymi zdobieniami, a jednak nie wykraczająca poza świetny zmysł estetyczny architekta.
Barokowa Bazylika powstała w latach 1715-1723. Właścicielem wsi był wówczas hrabia Franciszek Antoni von Gotzen. To jemu zawdzięczamy powstanie kościoła.
Bazylika jest jedną z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce.W Wambierzycach można również obejrzeć jedną z najstarszych w Polsce ruchomych szopek oraz wyjątkową Drogę Krzyżową.
Zdjęcia pochodzą z wnętrza kościoła.
W Wambierzycach sama nigdy nie byłam. Ale pamiętam, jak byłam mała i moja mama mi sporo o tym miejscu opowiadała. Z jej opowiadań Wambierzyce jawiły mi się jako takie trochę przerażające miejsce 😉
Skojarzenia z Wampirzycami?;-)
Wieś nie jest przerażająca, raczej cicha,mała i senna.
Trafiliśmy tam w zwykły dzień,kiedy nie było turystów i pielgrzymów.
Pozdrowienia!
Notabene w tym roku Wambierzyce odwiedziłam. I powiem szczerze, że byłam pod wrażeniem. W szczególności drogi krzyżowej oraz rozciągających się z niej widoków. Absolutnie nie jest to przerażające miejsce. 😉
Nas nie przerażało 🙂
Cudo w środku, piękne zdjęcia, zapiera dech!
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Bardzo lubię odwiedzać tego typu budowle.
Barokowe budowle potrafią zachwycic.
Pozdrawiamy!
Dużo słyszałam o tym miejscu, ale jakoś nigdy tam nie dotarłam. Piękny kościół, choć ja za aż takim przepychem nie przepadam.
Dzięki i pozdrowienia!
Barok przytłacza faktycznie przepychem i nie każdy go lubi.
Byłem w Wambierzycach ale nie eksplorowałem samej bazyliki, bo odbywał się w środku ślub. Sama okolica jest niemniej ciekawa, szwendałem się po okolicy, miasteczku i kalwarii.
Zapraszam także wszystkich do siebie:
http://fotowojaze.pl/stary-hel-gdzie-to-jest/
Okolice Wambierzyc są piękne.
Dziękujemy, pozdrawiamy,zajrzymy!
Jak dobrze znam to miejsce. W Wambierzycach byłam ostatnio rok temu, ta bazylika powala. Piekne zdjęcia, osobiście obiektów sztuki sakralnej, a zwłaszcza wnętrz nawet nie probuję fotografować, bo to dla mnie kosmos jest. U Was jak zawsze przepięknie oddany klimat miejsca, barokowy przepych dosłownie "kapie" ze zdjęć. I bardzo mi sie też podoba pomysł na zdjęcie ze schodów. Świetnie oddaje rozmiar bazyliki w stosunku do tego małego sennego miasteczka,
pozdrawiam
Gabi /odpodrozydopodrozy/
No a ja nie znam wcale Wambierzyc. Byłam tam pierwszy raz.
Barokowe cacko.Na zewnątrz robi ogromne wrażenie, a wnętrze faktycznie jest niesamowite.
Dzięki Gabi i pozdrowienia!
Irena
Hej Irenko, ja trochę z innej strony dziś komentarz… Jakim obiektywem robiliście te zdjęcia w Wambierzycach?
A i zabawne bo w Wambierzycach byłem na 100% ale tego kościoła jakoś nie pamiętałem… no ale cóż byłem wtedy młody i … nie zwracałem pewnie na wszystko uwagi 😉
15-30-2,8 Tamron i rybie oko Canon.
Jesteś pewny,że byłeś w Wambierzycach???;-)
To święta wieś, więc knajp tam chyba nie ma:-)
Taka wielka Bazylika i jej nie zauważyłeś, no,no…
Pozdrowienia!
Przykłady gotyckiego stylu widuję dość często na codzień i czasem mam już tego dość ha ha, więc z przyjemnością pooglądałam sobie fantastyczne i jakie ożywcze barokowe wnętrze! 😀 w obiektywie fish-eye wygląda to wszystko niesamowicie. Te artystyczne krzywizny świetnie podkreślają efekt przepychu, form, bogactwa. Jak zawsze brawo! Jestem bardzo ciekawa, o czym będzie kolejny wpis… Już zacieram ręce.
Taka odmiana się przyda-)
Tłuste,barokowe figurki to coś innego niż surowy, gotycki styl.
Wnętrze Bazyliki robi wrażenie.
Dzięki i pozdrowienia-)))
Jeny, ale pięknie! I szczerze, w ogóle pierwsze słyszę taką nazwę 😀
Zdarza się-)
W Polsce jest wiele perełek, o których nikt nie słyszał.
Pozdrowienia!
Gratulacje, tak ciekawie sfotografować wnętrze kościoła to wielka umiejętność 🙂 Piękne zdjęcia, miejsce znamy. pozdrowienia 🙂
Ja byłam pierwszy raz.Wnętrze robi ogromne wrażenie.
Przekażę Markowi,on robił zdjęcia.
Dzięki i pozdrowienia!
Irena
Bardzo ciekawy wpis. Oby tak dalej 🙂
Dziękujemy i pozdrawiamy-)
Nie znam miejsca, ale sam kościół wygląda bardzo ciekawie. Czy odwiedzając różne miejsca interesujecie się też historiami, legendami związanymi z danym miejscem, regionem?
Oczywiście, ja akurat pochodzę z Dolnego Śląska.
Z Wambierzycami jest związana legenda.W XII wieku niejaki Jan z Ratna, który był niewidomy, tak żarliwie modlił się do figurki Matki Boskiej ukrytej w konarach lipy, że zemdlał. Jak już odzyskał przytomnośc, to i odzyskał wzrok. Uznano to za cud i wybudowano tam kaplicę.
Pozdrowienia!
Irena
Ale to pieknie wyglada, niczym z Rzymu, czy Florencjii, szkoda, ze nie słyszałam o tym wczesniej
Barokowe zdobienia, rzeźby wyglądają wszędzie podobnie.
Pozdrowienia!
Nie słyszałam wcześniej o tej miejscowości. Kościół wygląda pięknie.
Kościół jest prawdziwą perełką Baroku, chociaż sama konstrukcja zewnętrzna jest późnorenesansowa. Warto go obejrzeć z bliska, jeśli architektura jest czymś, co lubisz 🙂 🙂
Wambierzyce to ewidentnie niewykorzystany potencjał. Wieś jest pięknie położona, ale zaniedbana i właśnie senna.
Byliśmy tam wprawdzie bardzo krótko, ale Wambierzyce wydawały się nam bardzo zadbane 🙂
To znaczy, że byliście bardzo krótko. Wystarczy zejść z głównej ulicy, by znaleźć się w minionej epoce.
Byliśmy krótko, to nie był cel naszej podróży.
Pozdrawiamy!
Turystyka sakralna jakoś do mnie nie przemawia – chociaż jestem osobą wierzącą, nie lubię zwiedzać kościołów 😉
Nie mamy pewności, czy wiesz, że "turystyka sakralna" nie oznacza zwiedzania kościołów, ale miesjc kultu i imprez z tym związanych. Zwiedzenie kościoła natomiast bez celebracji religijnych tego typu turystyką nie jest. Tak się złożyło, że na świecie, a zwłaszcza w Europie jeszcze parę wieków temu najciekawsza, najbardziej postępowa architektura była implementowana w budynkach świątynnych. Pałace były często arcydziełami w sensie wizualnym, estetycznym ale nie konstrukcyjnym. Natomiast warownie i zamki nie były raczej arcydziełami myśli konstrukcyjnej. Stąd jeśli chcesz poznawać historię i jej materialne ślady nie unikniesz zwiedzania kościołów 🙂
Pięknie… lubię kościoły barokowe, sama jako dziecko chodziłam do takiego i może dlatego, bo miłe wspomnienia ? 🙂
Cieszymy się ,nie ma to jak miłe wspomnienia-)
Pozdrawiamy!
O tu mnie jeszcze nie było! Mówią 'cudze chwalicie swego nie znacie' i maja racje. W zyciu nie słyszałam o tym kosciele. A wygląda przepięknie! Nic dziwnego, że zmierzaja tu pielgrzymi i miłośnicy architektury. Mam nadzieje, ze i mnie się kiedyś uda tu dotrzeć! Przepiękne zdjęcia jak zawsze! I dziekuje za ten wpis! Buzka!
Takich barokowych perełek jest sporo w Polsce.
Wambierzyce to mała wioseczka,ale sławę zyskała dzięki temu sanktuarium.
Dzięki piękne za wizytę.
Pozdrowienia!!!
"Cudze chwalicie a swego nie znacie" i my niestety do tych się zaliczamy. Tyle w Polsce jest ciekawych i pięknych miesjc a my włoczymy się gdzieś po świecie. Tego miejsca też nie znamy, a robi wrażenie 🙂
Chyba trzeba coś pozmieniać w tym naszym jeżdżeniu 🙂
Takich barokowych perełek jest sporo w Polsce.
Na zwiedzanie kraju przyjdzie dla Was czas na emeryturze-)
Pozdrowienia Aniu!
Wioska może niewielka, ale dość znana. Dużo o niej słyszałam, rodzice zwiedzali Kotlinie Kłodzka i mówili, że w Wambierzyca jest bardzo pięknie. Zresztą na zdjęciach to widać 🙂
Mała i urokliwa wioseczka, a kościół barokowy to prawdziwa perełka.
Pozdrowienia!
Wambierzycka bazylika ze swej niekonwencjonalnej konstrukcji portalu ze schodami. Także wnętrze jest bogato zdobione. Jestem pod wrażeniem tych zdjęć. Tutaj „rybie oko” rzeczywiście się sprawdza bo niewielka przestrzeń nie pozwala objąć takich kadrów obiektywami standardowymi. Jakość obrazów – znakomita !
Bardzo dziękujemy za komentarz. To rzeczywiście budowla nieco inna, niż wszystkie. Dla mnie najciekawszym elementem była wewnętrzna nawa – jakby całkowicie wyizolowana od świata zewnętrznego.
Rewelacyjna sesja z wambierzyckiej bazyliki. Gratulacje !
jeszcze raz dziękujemy 🙂
Wambierzyce – bardzo urokliwy kościół. Nie byliśmy tam, chociaż okolice Kłodzka są nam dość dobrze znane.
Dzięki za komentarz!
W barokowym kościele byliśmy bardzo krótko.
Jechaliśmy na południe Europy.
Pozdrowienia-))
W Wambierzycach jeszcze nie byłam. Osobiście nie lubię sakralnej sztuki barokowej. Trochę mi się to kłóci z tym, na co sama chciałabym patrzeć w kościele. Włożono wiele kunsztu w to, aby przyciągnąć ludzi do świątyni, ale zapomniano o pięknie prostoty…Za dużo na raz, ale taki jest barok!
Pozdrawiam!
Wambierzyce nie były naszym celem podróży.
Mijaliśmy tę miejscowość.Ja widziałam sporo barokowych kościołów, włożono tam dużo pracy, aby tłuste aniołki zwracały na siebie uwagę.
Zwłaszcza w Szwajcarii kłóciły mi się takie świątynie z bardzo prostymi kościołami protestanckimi.Otwarte cały czas, bardzo ascetyczne wnętrza.
Podobnie jest w Niemczech.
Nie tak jak polskie kościoły, pozamykane na cztery spusty i zamienione w warownie z wnętrzami,jak królewskie pałace.
Pozdrawiam serdecznie!
No dobra, tym razem poza cudnymi zdjęciami, skupiłam się na ich obróbce. W jakim programie obrabiacie zdjęcia? Ciekawie wyglądają te zaokrąglenia obrazu — ciekawa jestem w jaki sposób uzyskujecie taki efekt?
Taaak – te zaokrąglenia to bardzo interesująca „obróbka” 🙂 Potrzebny jest do niej obiektyw typu „rybie oko” – w naszym wypadku Canon fish eye 8-15mm f4 🙂 Nakładasz go na aparat, robisz fotę i voila, voila…obróbka gotowa :)))
Ło matko z córko… Zdjęcia wnętrz robią wrażenie, ale chyba nie oddają okazałości samego kościoła! Dopiero jak zobaczyłam fotkę „od frontu”, to mi trochę kopara opadła… Niestety nie było mi jeszcze pisane zagrzać miejsca na Dolnym Śląsku, a szkoda, bo tam musi panować ciekawy klimat! Ślązacy przecież bardzo bronią swojej śląskości, dodatkowo pewnie poza kościołem w Wambierzycach jest wiele innych, ciekawych miejsc do zobaczenia.No i kluski śląskie, rolada, modra kapusta… Ech, aż mi tym sposobem przez kościół ślinka pociekła! 😀
Aniu – to nie ten Śląsk! Na Dolnym Śląsku większość ludności jest pochodzenia napływowego – głównie z kresów.
Te wszystkie dania, o których piszesz, no i historia o której wspominałaś to Górny Śląsk, oraz Śląsk Opolski :)))
Nie przepadam za obiektami sakralnymi, nie jest to coś co zwiedzam w trakcie podróży, jednak trzeba przyznać, ze niektóre w nich są naprawdę spektakularne i pokazują kawał historii:)
Zgadzamy się z tą opinią.
Pozdrawiamy!
Zdjęcie zrobione ze szczytu schodów jest piękne. Zresztą bardzo podobają mi się te schody i domki w pobliżu. Bazyliki i miejsca sakralne na zdjęciach wydają się do siebie bardzo podobne, przynajmniej w moim odczuciu.
W barokowych wnetrzach jest tak duzo detali, rzezb, ze faktycznie wszystko wydaje sie do siebie podobne.
Dziekujemy i pozdrawiamy!
Bardzo ładne zdjęcia
Dzięki za komentarz!
Pierwszy raz gdy usłyszałem nazwę, myślałem że brzmi Wampirzyce :p
Ciekawe skojarzenie 🙂
Pozdrowienia!
Piękne zdjęcia!
Dziękujemy!
Bazylika z całą pewnością robi wrażenie, ale nam najbardziej do gustu przypadła ruchoma szopka. Coś wspaniałego!
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Ach te barokowe kościoły! Niektórzy mówią, ze są zbyt udekorowane, ale ja mam do nich wielki sentyment. Nie znam Wambierzyc, coraz częściej zdaje sobie sprawę, jak wiele jest w Polsce ciekawych miejsc, w których jeszcze nie byłam… Pozdrawiam serdecznie!
Dziękujemy za odwiedziny w Wambierzycach 🙂
Niesamowite jest to, że niepozorne z zewnątrz wnętrza kryją w środku tak piękne przestrzenie. Mnie tego typu świątynie trochę odpychają, nie lubię żółtych neo… fasad. Jednak środek tych kościołów nieraz zachwyca. Tak jak tutaj.
Wnętrza barokowe zachwycają, na zewnątrz są często niepozorne.
Mijaliśmy tę miejscowość to wstąpiliśmy.
Pozdrowienia 🙂
Wambierzyce to moje rejony 🙂 Tyle lat mieszkam w Kotlinie Kłodzkiej, ale nie miałam okazji odwiedzić tego Kościoła. Wasza foto relacja mnie do tego zachęciła. Zdjęcia są piękne. Wygląda na to, że mam już plany na nadchodzący weekend, pozdrawiam 🙂
Bardzo często tak jest, że zwiedza się jakieś odległe miejsca, a piękne perełki są bardzo blisko.
Czekamy na relację z Wambierzyc.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Wieki temu byłam w Wambierzycach i niewiele pamiętam z tego miasteczka, ale bazylikę kojarzę, ruchomą szopkę także. Piękne zdjęcia zachęcają, aby znów się tam pojawić i odświeżyć pamięć.
Pozdrawiam 🙂
My byliśmy przypadkowo, jak zwykle jadąc gdzieś przed siebie, aż dojechaliśmy do Turcji 🙂
Miasteczko maleńkie, ale bazylika piękna w środku.
Pozdrawiamy 🙂
W tyn roku też odwiedziliśmy to miejsce – pierwszy raz w tych terenach przyniósł dużo ciekawych miejsc! Również polecamy 🙂
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Byłam w Wambierzycach kilka lat temu. Trafiłam na dzień dość brzydki, ponury, więc turystów było niewielu. Spokojnie można było obejrzeć wszystko, bez przepychania się między ludźmi. To ciekawe miejsce, choć – jak zawsze – twierdzę, że miejsca kultu religijnego nie powinny być urządzane z takim przepychem.
My przejeżdżaliśmy tylko, więc wstąpiliśmy, nie było nikogo.
Barokowe wnętrza mają to do siebie, że są pełne przepychu.
Pozdrowienia 🙂
Miałam okazję odwiedzić to miejsce dwa razy w życiu, ale wnętrza barokowego kościoła nie widziałam, bo koczowały przed nim tłumy; dzięki Wam wiem jak jest w środku 🙂
My mieliśmy pustki, nie było nikogo.
Zajrzeliśmy do wnętrza, barokowa architektura robi wrażenie.
Pozdrawiamy 🙂
Nie wiedziałam że Wambierzyce są takie urokliwe, bardzo ładny kościół 🙂
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
No proszę i zawędrowałam do Polski. Przyznam szczerze, że nie byłam w tym miejscu, ba nawet o nim nie słyszałam, ale już teraz wiem, że warto.
Faktycznie tam ładnie. Pięknie się prezentuje ta Bazylika. U nas na Mazurach w Św. Lipce mamy podobne cudeńko. Robi wrażenie i pielgrzymów tam zawsze było dużo. Cudze chwalicie a swego nie znacie… ja znam nasz kraj i czasami soboe robie wymówki z tego powodu…
W Świętej Lipce byliśmy.
Barokowe budowle robią wrażenie.
Pozdrowienia 🙂
Piękne budowle, ale jak dla mnie bardzo razi po oczach przepych i bogactwo, a to mija się całkiem ze skromnością, którą zalecał Jezus.
Powtórzę jednak, budolw cudne!
Sam barok charakteryzuje się bogactwem, co dopiero mówić o dodatkowych „upiększeniach” przez wiernych w kościołach.
Dzięki Lidzia 🙂
Uwielbiam barok jako epokę literacką – ma to cudowne przełożenie na barok w sztukach wizualnych. Jestem pod ogromnym wrażeniem zdjęć, Hooltaye!
Miło, że się podobało.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Nie znam tego miejsca osobiście ale słyszałam o nim dużo ,ciągnie do niego wielu pielgrzymów i turystów. Przepięknie wykonane wnętrze, które oddaliście jak zwykle na fantastycznych zdjęciach tylko zachęca jeszcze bardziej do podróżowania. Jakby na to nie patrzył to z mojego Podkarpacia w sumie jest niedaleko😀
Tak, ciągną tam turyści i pielgrzymi. Zresztą również okolice są przepiękne.
Najlepiej przyjechać w zwykły dzień, uniknie się tłumów.
Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂
Piękne miejsce o którego istnieniu dowiedziałam się dopiero z Waszego bloga. Po raz kolejny sprawdza się przysłowie”cudze chwalimy, swojego nie znamy”
Piękna bazylika i wspaniałe okolice, warte zobaczenia.
Pozdrowienia 🙂
Wambierzyce to moje marzenie. Zawsze chciałam tam pojechać. Po przeczytaniu i obejrzeniu Waszych zdjęć, już wiem, że muszę to marzenie jak najszybciej spełnić 🙂 tym bardziej, ze zaczął się u mnie czas spełnienia marzeń.
Piękny kościół, niesamowity przepych i bogactwo. W moim mieście jest również barokowy kościół, piękny, ale daleko mu do tego przepychu 🙂
Pozdrawiam ciepło, Agness:)