Bułgaria – Belogradchik

Belogradchik to prawdziwa perełka na mapie Bułgarii.

Jak tam dojechać?

Jeżeli kiedykolwiek zdecydujecie się na jazdę własnym samochodem na Bałkany, gorąco polecamy trasę przez Bułgarię, a nawet spędzenie w tym niewielkim kraju kilku dni.
Warto przejechać wzdłuż przełomu Dunaju, dzielącego Rumunię i Serbię, a następnie nowym mostem do Vidin. Stąd niecałe 50 km trasą przez góry Starej Płaniny do miejscowości Belogradchik i części gór pod wieloma względami bardzo przypominających nasze Góry Stołowe. Warto spędzić tu chociaż kilka godzin, a może nawet dzień lub dwa.
Główną atrakcją tego miejsca są otaczające miasto malownicze skały, zwane Bełogradcziszki Skali. Ciągną się na długości 30 km i powstały ponad milion lat temu podczas wypiętrzania się pasma górskiego.

Twierdza Kaleto

Częścią skał ponad miastem jest twierdza Kaleto.
W III wieku n.e. założyli ją Rzymianie. Skały stanowiły naturalne umocnienie fortecy, która była bardzo trudna do zdobycia. Po upadku Cesarstwa przeszła ona w ręce Bizancjum i została rozbudowana na polecenie ówczesnego króla Bułgarii Ivana Sracimira.
Po podbiciu i zajęciu Bułgarii przez Imperium Ottomańskie  w 1398 roku rozbudowywali ją Turcy. Ostatni raz wykorzystano ją w 1885 roku w czasie konfliktu zbrojnego pomiędzy Bułgarią i Serbią. To tyle burzliwej historii twierdzy w wielkim skrócie.

Dzisiaj jest  ona częściowo odrestaurowana i dostępna dla turystów.
Cały kompleks ma 10 tysięcy metrów kwadratowych.
Nasz pobyt ograniczył się do krótkiego spaceru, niestety nie mieliśmy czasu.

Kto chce popatrzeć w gwiazdy, może udać się do znajdującego się niedaleko twierdzy, obserwatorium astronomicznego, ma ono jeden z największych teleskopów w Bułgarii.
Warto również pospacerować po mieście, w którym jest sporo domów z czasów Odrodzenia Narodowego oraz muzeum historyczne, dokumentujące bułgarski ruch niepodległościowy.

Około 25 km od Belogradchika znajduje się jedna  z największych jaskiń Bułgarii-Magura. Są w niej doskonale zachowane rysunki naskalne z epoki paleolitu.

Cały ten rejon przyciąga turystów, spragnionych spokoju, ciszy i kontaktu z naurą. Góry są piękne, dzikie i tajemnicze. Mało takich miejsc w Europie. Tu wszystko zachwyca, przyroda, ludzie i bałkańska kuchnia. Cieszy widok furmanki, ciągnionej przez konie, pasterze ze stadami kóz, małe wioseczki z domami otulonymi zielenią i drewnianymi płotami, cieszy smak miodu kupionego od gospodarza gdzieś przy drodze. Ten kraj chłonie się wszystkimi zmysłami.

Twierdza Kaleto, Belogradchik i jego okolice należą do ścisłej czołówki najcenniejszych miejsc w Bułgarii. Bardzo zachęcamy do odwiedzenia Starej Płaniny.

Od Vidin jedziemy do Belogradchik
Widok na Belogradchik
Widok na Belogradchik
Twierdza Kaleto
Twierdza Kaleto
Twierdza Kaleto
Widok z twierdzy na miasto
Widoki z twierdzy
Rzeka Ogosta
Jezioro Ogosta
Małe jeziorko przy granicy z Serbią
Miasteczko Chiprovtsi

Svety Iwan Rylski
Tags:

80
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kristinbb
Gość

Miło wspominam pobyt w Bułgarii,
chętnie jeszcze raz bym odwiedziłam,
świetne zdjęcia 🙂

Juliusz Cesar
Gość

Dobrze,że przypomnieliście, muszę o tym pomyśleć…
Pozdrawiam 🙂

kristinbb
Gość

O, właśnie , gdyby tak jachtem, to byłaby dodatkowa atrakcja :-)))

kristinbb
Gość

Kto wie , może jak będzie nowy jacht i większy 🙂
To i do Bułgarii popłyniemy… :-)))

driverprogram.pl
Gość

Ja również byłem w Bułgarii i sobie chwalę!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bułgaria to faktycznie piękny i jeszcze chyba mało znany. Miałam okazję zobaczyć malutki fragment i od tego czasu jest to jeden z kierunków mojej przyszłej wakacyjnej podróży. Jednak jakoś nie mogę tam trafić. Może już niedługo 🙂

aleksandramistake
Gość

Bułgaria kojarzy się ze złotymi piaskami i Warną, a tu taka miła odskocznia i coś innego, nieodkrytego!

Maria Kowalewski
Gość

Zaskoczyły mnie te widoki, pięknie jak w Grecji. Nie znam Bułgarii i bardzo się cieszę, że dzieki Tobie nadrabiam braki. Pozdrawiam serdecznie.

IdziemyDalej.pl | Krzysiek
Gość

Fantastyczne miejsca, a ja w Bułgarii byłem tylko w czasach podstawówki w Złotych Piaskach i Warnie… Chyba trzeba nadrobić zaległości i ruszyć w tamtym kierunku.

Michał Golla
Gość

Widok z twierdzy Kaleta zapiera dech w piersiach.
Na początku wpisu popełniłem dwie rzeczy – myślałem że zdanie "jeśli jedziecie do Bułgarii swoim samochodem…"zakończysz słowami" przygotujcie się na wariactwo w Sofii ":)

Do tego nazwę miasta przeczytałem" Belgradoholik ":D

Szkoda że nie mieliście więcej czasu na zwiedzanie, bardzo lubię u was dobre opisy. A zdjęcia jak zawsze – meeeeeeega 🙂

Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny
Gość

Bardzo ciekawy wpis – można stworzyć swoją mapę zwiedzania:) Wasze zdjęcia jak zwykle zachęcają do odwiedzenie kolejnego, kolejnego i kolejnego miejsca 🙂

TosiMama
Gość

Nigdy nie byłam w Bułgarii i coraz bardziej się ku temu skłaniam.

Beata-albumzpodrozy.pl
Gość

Poezja!! Ja to Bałkany kocham bardzo mocno i moje serce porywa to samo, co i wasze: wciągająca historia, miejsca poza szlakiem, krajobrazy z pasterzami, wspaniała lokalna kuchnia i gościnni mieszkańcy. Belogradczik ma to wszystko, a dla mnie to nawet mega bonus w postaci obserwatorium astronomicznego. Wspaniała relacja- bo mnie właśnie przyciąga prowincja, nie chce leżeć na plażach i to jeszcze zatłoczonych. Dlatego bardzo cieszę się, że i innym pokazujecie PRAWDZIWE oblicze Bułgarii, do której szczerze powiedziawszy turystów jeździ mało. A jak widząc powyżej naprawdę bardzo warto! Coś pięknego!

Ciekawska Magdalena
Gość

Moj urlop dopiero w pazdzierniku i myślę właśnie nad Bułgaria albo Chorwacja

I&K W Domowym Zaciszu
Gość

cudne widoki

www.naszebabelkowo.pl
Gość

Już od jakiegoś czasu rozważamy wyprawę do Bułgarii – może w przyszłym roku ją zorganizujemy 🙂 Dziękuję za wskazówki i piękną trasę, którą warto podążać 🙂

Olka
Gość

Koło Belogradchika przejeżdżałam kilka razy i nigdy nie udało się wygospodarować czasu, by tam zawitać. Nad czym mocno ubolewam.

Viola/My British Journey
Gość

Wow jaki świat jest piękny,Bułgaria zdecydowanie kojarzy mi się jako kraj górzysty. Piękne miejsce, jak widać jeszcze nie wydeptane przez turystów.

Anna Kruczkowska
Gość

Bałkany potrafią zachwycić, a góry zawsze warto się wybrać. Mnie jednak jakoś nigdy nie ciągnęło w tamtym kierunku i czasem żałuję.

Marek
Gość

Moim zdaniem to najatrakcyjniejszy kierunek na urlop w Europie. W zasadzie oprócz Mołdawii to jedyny rejon na naszym kontynencie w którym spotkać się można z prawdziwą egzotyką. Większość Bałkanów jest pod wpływem klimatu kontynentalnego, suchego, co oznacza gorące lata i mroźne zimy. Bałkany są też miejscem przenikania się 2 kultur – chrześcijańskiej i islamskiej, co oczywiście ogromnie dodaje kolorytu. No i na końcu Bałkany są po prostu ogólnie rzecz biorąc najtańszym regionem Europy.

Speckled fawn
Gość

Ale piękne miejsce, nigdy wcześniej akurat o tym mieście nie słyszałam. Widoki z twierdzy po prostu bajkowe 🙂

Edi i Marco Voyager
Gość

Pięknie tam. Nasza noga jeszcze Bułgarii nie stanęła. Rodzice z kolei z krajów bałkańskich pokochali Chorwację, do której jeżdżą przynajmniej raz w roku.

Marek
Gość

Gorąco polecamy Bułgarię na wyjazd. Jednak nie polecamy wyjazdu typu pobytowego nad Morzem Czarnym. Wydaje nam się, że są w Europie i jej pobliżu miejsca oferujące więcej za podobną cenę. Jednak zwiedzanie tego kraju własnym środkiem transportu będzie pełne rewelacyjnych wrażeń. To kraj o zaledwie 1/3 powierzchni Polski, jednak mimo tak małego terytorium atrakcji turystycznych zarówno tych naturalnych, jak i historycznych jest znacznie więcej niż w Polsce. Do tego jeszcze należałoby dodać stosunkowo niskie ceny usług turystycznych….naprawdę warto 🙂

Edi i Marco Voyager
Gość

Za inspirację bardzo dziękujemy. Po Polsce podróżujemy samochodem, za granicę przeważnie z biurami. Marzy się nam w przyszłości jakiś kamperek i czysta wolność. Czy się uda, nie wiemy.
Miło jednak podróżować z Wami i innymi blogerami, zwiedzać świat i planować kolejne polskie, ale i zagraniczne wyjazdy.

Karolina z Rudeiczarne.pl
Gość

Aleź te widoki zachwycają! Niesamowite, jak twierdza została pięknie wkomponowana w skały! Zaintrygowały mnie bardzo te naskalne rysunki, zawsze fascynują mnie takie ślady obecności człowieka. A Dla bałkańskiej kuchni dałabym się pokroić, więc mogłabym jechać już natychmiast! 🙂
Dziękuję Wam za to, że mogłam z Wami odbyć tą piękną podróż, dzięki temu wpisowi!
Buźka! 🙂

Małgosia i Piotr
Gość

Piękne góry przypominające nasze Stołowe. Wyobrażam sobie twierdzę Kaleto bez dobudowanego poniżej miasta. To dopiero było dawniej. Twierdza wtapia się w skały, jest prawie niezauważalna z daleka. Do tego wiosna, kwitną drzewa owocowe, klimat sielski. Pozdrawiam Was serdecznie – Magłgosia

Kinga K.
Gość

Byłam tam kiedyś😘💙💜💚

http://myinaszepodroze.pl
Gość

Irenko bardzo mnie zainspirowalas tym postem. Mój mąż ma ochotę na Bałkany na przyszły rok to kto wie może zachaczymy i o Bułgarię 🙂 masz pierwszy wyjazd do tamtego kraju bardzo źle wspominamy. Minęło już trochę czasu i zdążyłam ochłonac to mogę drugi raz się t wybrać Waszymi śladami 🙂
Jak zwykle pięknie 🙂

Nicolestraveljournal
Gość

Sama w Bułgarii nigdy nie byłam, ale zawsze kojarzyła mi się jedynie z ciepłem, plażą i opowieściami mojej babci, która zabierała tam swoje dzieci lata temu. O górach, skałach, murach nigdy bym nie pomyślała 🙂

Natalia
Gość

Jak dla mnie to europejska trasa marzeń. Bułgaria, Rumunia i Serbia o której wspominacie są bardzo wysoko na mojej liście! Przepiękne zdjęcia.

FotoWojaże
Gość

Nie bardzo znam Bułgarii, byłem swego czasu w Macedonii i sądziłem, że oba kraje są do siebie bardzo podobne. Jestem takim typowym Polakiem, któremu Bułgaria kojarzy się tylko z czarnomorskimi kurortami. Zdjęcia ładne.
Zapraszam także wszystkich dosiebie:
http://fotowojaze.pl/stary-hel-gdzie-to-jest/

Gabi
Gość

Kolejna wspaniała prezentacja, aż chce się tam pojechać i zobaczyć to wszystko. Wasze relacje są zawsze bardzo ciekawe, bo docieracie do nieznanych miejsc. Ja w Bułgarii widziałam standard: Neseber, Sozopol, Burgas, morze, plaża, a i tak bardzo mi sie podobało, i bardzo mi tam smakowało. U Was inaczej, sielsko, spokojnie, pięknie. Monastyry ze swoimi przytulnymi wnętrzami i zapachem kadzidła mają dla mnie coś kojącego. I nigdy bym nie przypuszczała, że Bułaria ma ośnieżone na biało szczyty. Przepiękna relacja,
pozdrawiam
Gabi / odpodrozydopodrozy/

Bogusława Pawłowska | Odsłoń Kulturę
Gość

W Bułgarii byłam tylko raz i powoli zaczynam żałować 🙂 dziękuję za inspiracje 🙂

Donna
Gość

W Bułgarii jeszcze nie byłam, teraz widzę że warto 🙂 Piękne i ciekawe miejsca.

Monika Kilijańska
Gość

Twierdza wygląda jak z jakiegoś filmu historycznego! Świetne miejsce. Kocham takie klimaty!

WnętrzaDlaCiebie
Gość

Ale cudowne widoki 🙂 chyba już wiem, gdzie wybiorę się w kolejną podróż

wielopokoleniowo
Gość

Wow, fascynująco to wszystko wygląda!

Anna Kruczkowska
Gość

Wiele osób poleca Bułgarię, jako miejsce na piękny urlop.

alleve
Gość

Oooo! Widoki są cudne! ❤

Kosą po patelni
Gość

Bułgarię zwiedzałem jeszcze za czasów komuny – pewnie bardzo dużo się tam zmieniło i warto pojechać jeszcze raz – pytanie tylko czy dalej tam Rosjan tyle? Bo mnie jakoś ich ilość nadmierna w hotelach odstrasza

Sikorkowe Pasje
Gość

Bułgaria jest cudowna. Widać to już po Waszych zdjęciach. Te unoszące się skały, twierdza – dodaje klimatu i uroku. I co mamy zrobić? Nic, tylko pakować się i ruszać na Bułgarię 😀

Gosia
Gość

Całkiem nie dawno rozmawiałam właśnie z mężem o Bułgarii i szukaliśmy kierunku w jakim moglibyśmy się udać. Przyznam, że o tym miejscu nie słyszałam i jestem zaskoczona jak tam pięknie. To zdecydowanie nasze klimaty! Kadry jak zawsze urzekają

Renata
Gość

Bułgaria jes na liście moich miejsc do odwiedzenia. Będę do Was zaglądać