Iran – Shiraz – Sanktuarium Shah Cheragh

  • Home
  • Azja
  • Iran – Shiraz – Sanktuarium Shah Cheragh
Sanktuarium Shah Cheragh w Shiraz. Znajdują się tu mauzolea dwóch braci VIII imama i synów VII imama. Imamowie (było ich dwunastu) oraz członkowie ich rodzin są dla szyitów świętymi. W miejscach ich spoczynku obowiązują surowe zasady bezpieczeństwa. Porządku pilnują tu panowie i panie, a atrybutem ich władzy są miotełki do zgarniania kurzu. Wymachują nimi w lewo i prawo. Kobiety osobno, panowie w innym kierunku. Turyści jak my, jeszcze w innym.

Sanktuarium Shah Cheragh jest podobne to tego w Qom czy Mashhad. Podobnie jak tam, osobne wejścia są dla kobiet i mężczyzn, a każdy jest kontrolowany. Kobiety muszą być w czadorach, można je wypożyczyć.Turyści z Europy mają przydzielonego przewodnika.

Shah Cheragh znaczy Król Światłości. Nazwa wzięła się od legendarnego blasku, bijącego w ciemności od grobu Ahmada. Jego grób znajduje się pod główną kopułą. Ściany i sufit sanktuarium wyłożone są setkami tysięcy lustrzanych płytek.W nich odbija się światło z kryształowych żyrandoli. Wszędzie na marmurowych posadzkach leżą perskie dywany. W powietrzu unosi się zapach wody różanej.

Wieczorem kiedy sanktuarium jest pięknie oświetlone, atmosfera jest wręcz mistyczna.

Mohammad, drugi z braci VIII imama i synów VII imama, był trochę mniej pobożny (choć obaj modlili się od świtu do zmierzchu i nawrócili tysiące pogan) i jego mauzoleum znajdujące się w płd.-wsch. narożniku dziedzińca jest skromniejsze i ma nieco mniejsze znaczenie. Obaj bracia, którzy schronili się w Shiraz w czasie prześladowań szyitów, zostali zamordowani w 835 r. przez wysłanników kalifa z sunnickiej dynastii Abbasydów.
 
Obiekty wokół głównego dziedzińca nie mają więcej niż sto lat, choć pierwszy meczet w tym miejscu powstał w XIV w. Kompleks jest spory, jednak o wiele mniejszy niż w Qom i Mashhad. Wcześniejsze budowle naruszył ząb czasu i trzęsienia ziemi.
 
Kaligrafia na murze starszej części Shah Cheragh to odmiana pisma arabskiego o kwadratowym zarysie, opracowana w mieście Kufa w VIII wieku. Początkowo tym pismem przepisywano Koran, potem inskrypcje wykorzystywano jako element zdobniczy w architekturze.
 
Sanktuarium bardzo się nam podobało. W dzień wygląda niepozornie, łatwo go ominąć zwiedzając Shiraz. Wieczorem wygląda przepięknie.
 
 
 
5 2 votes
Article Rating
Tags:

Hooltaye

Witam Was na blogu.Byliśmy małżeństwem i podróżowaliśmy razem od kilkunastu lat. Dzieliliśmy się z Wami tym, co zobaczyliśmy. Kochaliśmy przygodę, przyrodę i ludzi. Marka już nie ma. Wszystkie zdjęcia są wyłącznie naszą własnością. Blog nie jest przewodnikiem, a wspomnieniami z podróży. Pozdrawiam serdecznie :-)Irena

Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Razem w górach

Trzeba przyznać, że mają rozmach 🙂 Sanktuarium robi ogromne wrażenie i tak jak pisaliście, nocą wygląda przepięknie! Kolory zachwcają.

Irenko…jeżeli wcześniej mówiłam o swojej fascynacji arabskimi krajami, to teraz urosła o 100000%! Czytam wpis, zamykam oczy i jestem tam, wśród tych cudnych zdobień, lustrzanych szkiełek, siedzę okryta w czadorze na dywanie…i obserwuję ludzi modlących się.
Tak cudownie było móc się przenieść do Iranu choć na chwilę, z resztą dobrze wiesz, że to jedno z naszych ogromnych podróżniczych marzeń, do spełnienia którego niezmiennie dążymy 🙂
Cudny wpis, pełen fascynującej historii i zdjęcia, jak zawsze, niesamowite!
Dziękuję Wam za tą podróż!
Buźka!

Anonimowy

Czytając i oglądając zdjecia mam wrażenie, że przeniosłam się w czasie, albo do baśni z krainy tysiąca i jednej nocy. Cudownie. Śnie o Iranie od dawna. Dee

Wow, niesamowicie piękne miejsce. Jak widzę sanktuarium to nie tylko miejsce modlitwy ale i spokoju, odpoczynku czy spotkania się przyjaciół, rodziny. Zastanawiam się jak czujecie się robiąc zdjęcia wewnątrz takich miejsc w czasie gdy ludzie się modlą, studiują Koran. Czy nie jest to dla Was niezręczne ? Jak widzę mężczyzna czytający Koran nie miał nic przeciwko temu.

… piękne miejsce … z chęcią bym odwiedziła 🙂 …

Sandi Cullen

Przepiękne zdjęcia. Człowiek czuje się jakby tam był osobiście 🙂

brzuchomechanika

Co za fascynujący kraj, a może to Wasz opis sprawia? Zdjęcia jak zwykle robią niemałe wrażenie…

Ależ to przepięknie wygląda. I my chcielibyśmy kiedyś tak podróżować. To miejsce na żywo musi robić jeszcze większe wrażenie.

To fakt, niesamowite wrażenie przy oglądaniu zdjęć 🙂

Miye

Bardzo ciekawe miejsce, zastanawiam się czy wszędzie tam wolno tak po prostu wejść?

krystynabozenna

Taka wycieczka wygląda jak w krainę baśni dla nas europejczyków 🙂
I ludzie inni i kultura i te kolory …

Kasia Kowalska

Przepiękne są te ich budowle i kultura. Obym zdążyła jeszcze kiedyś sama się przekonać i zobaczyć co nieco na własne oczy.

Bookendorfina

Patrząc do takie barwne zdjęcia natychmiast przenoszę się w świat powieści baśni. 🙂

Znowu kusicie mnie tym Iranem i bardzo dobrze! Nie pozwalacie zapomnieć, że trzeba się tam wybrać! Niebieskie wejście bardzo mi przypomina to z meczetu w Petersburgu! Ale wnętrza? Ciekawa jestem, ile czasu zajęła im budowa i lusterkowe układanki!
Piękna wycieczka, zdjęcia i opowieść, jak zawsze!

Iwona Banach

Fascynujące miejsce, choć pewnie trudno się odnaleźć kulturowo, my postrzegamy to bardziej z punktu widzenia piękna… Mistycyzm islamski jest jednak inny od naszego.

Ania

Ten meczet wyglada jak z bajki,. Niesamowita budowla i jej wnętrze. Uwielbiam spacerować takimi miejscami i podziwiać. Oczywiście latają wokół głowy i przestać nie mogą 🙂 cudownie…

blogierka

Cudnie tam! <3
Aczkolwiek te dywany jakoś średnio mi pasują xD