Iran – Od Teheranu do Bandar-e-Anzali

  • Home
  • Azja
  • Iran – Od Teheranu do Bandar-e-Anzali

Relacja z naszej drugiej podróży po Iranie.
Trwała ona miesiąc ,na przełomie listopada i grudnia 2015 roku.Zaczęliśmy oczywiście od Teheranu,bo tu wylądowaliśmy i czekaliśmy na odbiór samochodu z wypożyczalni.

http://www.europcar.com

   To strona na której zamawialiśmy wcześniej samochód.Są tam podane wszystkie warunki wypożyczenia i koszty.Ta agencja ma filie na lotnisku w Teheranie, czynną 24 godziny na dobę,więc można odebrać samochód i tam go zwrócić,ale limit dzienny był wtedy bardzo mały-250 km.Samochód można wypożyczyć z kierowcą.

   Turyści poruszają się po Iranie autostopem,motocyklami,rowerami,taksówkami,autobusami,pociągami i samolotami.Każdy dla siebie znajdzie jakąś opcję.

   Wizę do Iranu można dostać w ambasadzie w Warszawie, lub bez problemu na lotnisku w Teheranie.Tam też można po dobrym kursie wymienić pieniądze.Karty do bankomatu były bezużyteczne dla turystów.Trzeba mieć gotówkę.Podstawowa zasada przy wyjeździe do Iranu: należy się koniecznie nauczyć cyfr perskich od 1 do 10!
Przy negocjacjach z taksówkarzami najpierw ustalacie cenę!
W hotelach też możecie negocjować cenę!Przed noclegiem obejrzyjcie wcześniej koniecznie pokoje!
Kupcie sobie kartę do telefonu Irancell ,doładujcie wraz z internetem na cały pobyt.Jest niezbędna.

   Teheran,wielomilionowe miasto,stolica Iranu,pięknie położone u stóp gór Elburs,ale bardzo zanieczyszczone,opuściliśmy po dwóch nocach spędzonych w hostelu.

   Ponad połowa irańskiego przemysłu znajduje się w Teheranie. Stanowią go fabryki samochodów, podzespołów elektronicznych, urządzeń elektrycznych, przemysłu zbrojeniowego, włókienniczego, cukrowego, cementowego i chemicznego. Jest to również centrum sprzedaży dywanów i mebli. W pobliżu Teheranu znajduje się także rafineria.

    W Teheranie było zimno,na szczytach gór leżał śnieg.W czasie dnia pojechaliśmy metrem do pałacu Golestan. Golestan to -pałac szachów Iranu, zlokalizowany w centralnej części Teheranu. Na terenie tego zespołu pałacowo parkowego znajdują się liczne muzea i zabytki. W 2013 roku kompleks pałacowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

   W tym mieście jest wiele pięknych miejsc do zobaczenia,ale odstraszyły nas potworne korki i zanieczyszczenie powietrza oraz miliony ludzi. Tylko rankiem smog nad miastem też spał i ulice nie były zatłoczone.Po Teheranie dobrze poruszać się szybkim metrem lub taksówkami.Najlepiej jednak stamtąd uciekać.Więc szybko uciekliśmy.

   Po odebraniu samochodu postanowiliśmy pojechać nad Morze Kaspijskie do Bandar-e-Anzali. Hotelik mieliśmy bardzo fajny i czysty z widokiem na morze.Klimat nad Morzem Kaspijskim jest subtropikalny,wilgotny.To jedyne takie miejsce w Iranie.Reszta kraju jest zupełnie wysuszona.Widok z naszego hotelu niezbyt ciekawy.Plaża brudna,a na morzu widoczna duża plama ropy.

Pierwszą podróż po Iranie odbyliśmy w maju 2012 roku.Nasza druga podróż to 10 tys km zrobionych w samym Iranie.

 

Widok na jedną z ulic Teheranu

 

Widok na jedną z ulic Teheranu

 

Widok na jedną z ulic Teheranu

 

Zakorkowane ulice Teheranu

 

Teheran wieczorową porą

 

Teheran wieczorową porą

 

Iranki przed pałacem Golestan
Nasz samochód
Na ulicy Teheranu
Mozaiki w Golestan
Na ulicy Teheranu
Mozaika w Golestan
Golestan
Golestan
Mozaika w Golestan

                                                                Hotel w Bandar-e-Anzali

Tags:

3
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin - albumzpodrozy.pl
Gość

Nareszcie trochę czasu, więc zaczynam Wasz cykl o Iranie. Teheran nigdy nie wzbudzał mojego zachwytu. Wypada tam zobaczyć kilka miejsc i tyle. Mimo to Wasze zdjęcia wydobywają to co w nim najlepsze 🙂 Boję się że po lekturze będę chciał znów wrócić do Iranu, tym razem nie sam, a czasu tak mało na wszystko…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

It's perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
things or advice. Perhaps you can write next articles referring to
this article. I wish to read even more things about it!