Maroko – Wąwóz Todra i przełęcz Tirhehouzine

  • Home
  • Afryka
  • Maroko – Wąwóz Todra i przełęcz Tirhehouzine

    Relacja i zdjęcia pochodzą z drogi z Wąwozu Todra do Imilchil przez Tizin Tirhehouzine, która leży na wysokości 2709 m n.p.m.

Poza pustynią, do najpiękniejszych miejsc w Maroko, należą góry Atlas.Tu można spotkać niesamowite przełęcze, piękne doliny i cudowne oazy, wzdłuż rzek, spływających z najwyższych gór, a krajobrazy zapierają dech w piersiach.W bardzo wielu relacjach czytaliśmy, że najwyżej położoną przełęczą w Maroko jest Tizin Tichka. Nic bardziej mylnego, ma tylko 2260 m n.p.m. Jest przejezdna przez cały rok dla wszystkich samochodów. 

Z Merzougha dojechaliśmy do miejscowości Tinghir, która jest bramą do wąwozu Todra. Przez cały wąwóz Todra biegnie wąska, asfaltowa droga. To bardzo popularne miejsce wśród turystów, bo dojazd do niego jest łatwy. Kilka hoteli i pensjonatów zapewnia noclegi, a restauracje wyżywienie. Właściwie chodzi się tędy pieszo, chociaż czasami przejedzie samochód w kierunku miejscowości Ajt Hani.

Cała dolina ma ponad 10 kilometrów. Wąwóz to geologiczny skarb Maroko i zrobił na nas ogromne wrażenie, ściany głównej gardzieli wąwozu mają 300 metrów wysokości. Płynie tu rzeka Todra, która nigdy nie wysycha.We znaki dają się handlarze pamiątkami, którzy są bardzo namolni.

To ulubione miejsce wspinaczy. Jest też tu mnóstwo tras wycieczkowych.Tu kończą się autokarowe wycieczki, niewiele osób poza miejscowymi jedzie dalej.

My postanawiamy jechać dalej. Droga wznosi się początkowo za wąwozem Todra wysoko w górę, osiągając w końcu rozległy płaskowyż pomiędzy Tamtetoucht i Taumliline na wysokości ok.2 tysiące metrów n.p.m.Na końcu płaskowyżu droga ponownie ostro wznosi się w górę, by po kilkunastu kilometrach osiągnąć przełęcz Tirhehouzine 2709 m n.p.m. Droga była asfaltowa i większych problemów z dojazdem do Imilchil nie było.

Tu trafiamy już w zupełnych ciemnościach. Jest bardzo zimno, znajdujemy mały hotel Izlane. Miejscowość ponura i mało atrakcyjna. Jedynie dobre było  jedzenie w maleńkiej restauracji nieopodal hotelu. Los sprawi, że trafimy do Imilchil jeszcze raz.

Poniżej zdjęcia z tego odcinka drogi.

Wczesny i zimny poranek

Wczesnym rankiem wyruszamy do wodospadów Ouzoud. Czeka nas wiele godzin jazdy po wysoko położonych i krętych , górskich drogach.

Stary cmentarz gdzieś w drodze

Wodospady położone są niedaleko miejscowości Azilal. Wysokie na 110 metrów, są najwyższe w Maroko i przyciągają rzesze turystów. Wodospady otaczają gęste gaje oliwne, mieszkają tu też makaki, które są wszędzie.Sporo tu straganów z pamiątkami, kafejek i barów z jedzeniem. Jest tu kilka punktów widokowych na kaskady i oczywiście chmara pseudo przewodników, którzy do tych punktów nas za kasę doprowadzą. Na dnie wąwozu są miejsca campingowe i można tu przenocować.Wodospady są naprawdę fajnym miejscem, zwłaszcza, jeżeli jest w nich dużo wody. Czarujące i zaskakujące miejsce, otoczone mnóstwem zieleni.

Jedziemy dalej, musimy znaleźć nocleg. Dojeżdżamy do sztucznego jeziora z ogromną tamą, Barrage Bin-El Ouidane. W miejscowości Ouaouizert śpimy w hotelu Tizi Ghnim.

Wodospady Ouzoud
Wodospady Ouzoud
Tags:

22
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miniomki
Gość

Fenomenalne widoki i jeszcze piękniejsze zdjęcia!!

Razem w górach
Gość

Oglądając Wasze zdjęcia nagle zapragnęłam jechać do Maroka 🙂 Las palm mnie zachwycił, no i ten krajobraz tak inny od naszego – pięknie 🙂

Unknown
Gość

Zdjęcia jak zawsze wgniatają w fotel!
Fajnie, że się nie poddajecie i nie zatrzymujecie w miejscach, gdzie "wszyscy się zatrzymują". Tak trzymać!

JestemLika
Gość

OMG jak tam pięknie <3

ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG

Gosia
Gość

Magiczne miejsce! Wodospad robi niesamowite wrażenie nie wspominając już o tych uroczych palmach. Maroko jest na mojej liście podróży, uwielbiam kuchnię tego kraju

Anna Kruczkowska
Gość

Przepiękne, malownicze miejsca. Maroko faktycznie prosi się o zwiedzanie.

www.naszebabelkowo.pl
Gość

Jak tam cudownie! Niby taki surowy i ubogi w roślinność krajobraz – a jednak ma w sobie coś pięknego i hipnotyzującego.

Juliusz Cesar
Gość

Niesamowite zdjęcia, ktoś ma z Was talent do patrzenia inaczej na świat.
Bardzo mi się podobają i ciągle się nimi zachwycam.
Profesjonaliści takich nie robią 🙂
A Wy niby amatorzy a zdjęcie cudowne.

Gosia Blondynki
Gość

Piękne góry , zjawiskowe zdjęcia. Ten surowy krajobraz to taka egzotyka nawet dla oka.

Minimili
Gość

Zupełnie nieeuropejskie kolory. I ta przestrzeń – o rany, jak w Ameryce. Ale za to drogi jak na Ukrainie;-) Zazdroszczę.

Karolina
Gość

ale pięknie <3 jaki majestet, bardzo chciałabym zobaczyć na żywo ten wąwóz <3