Maroko – Meknes

Na Meknes przeznaczyliśmy zdecydowanie za mało czasu, więc wielu miejsc nie udało się zobaczyć, chociaż byliśmy tu dwa razy. Meknes ma niewiarygodnie dużo do zaoferowania, ale jest często pomijane przez turystów. Atmosfera i urok miasta zachwyci każdego, a spacery po nim pozwolą zrozumieć historię dawnej stolicy Maroko, jak i całego kraju. Chodziliśmy nawet po uliczkach, gdzie nie było praktycznie nikogo.

Miejsce, które trzeba zobaczyć to Plac Lalla Aouda, gdzie kiedyś odbywały się parady wojsk sułtana Mulaja Ismaila.W mieście znajduje się jego grób, mimo iż Mulaj Ismail cieszył się złą sławą, do jego grobu ciągną rzesze pielgrzymów z całego kraju.Turyści mają wstęp tylko do świątyni, do grobu wyłącznie muzułmani. W samym sercu medyny można zobaczyć wielki meczet.

Inne atrakcje to sułtańskie ogrody, spichlerze oraz ruiny stajni na 12 tys koni. Przepiękne są szkoły koraniczne, czyli medresy. Klejnotem medyny nazywana jest Medresa Bu Inania, która została założona przez Abou Hassan Marini (1331-1351). Ta szkoła koraniczna uważana jest za arcydzieło arabskiej sztuki architektonicznej. Jej ściany pokryte są majoliką, czyli ceramiką z nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o niezwykle bogatej kolorystyce. Ponadto warte uwagi są stiuki, arabeski i rzeźby wykonane w drewnie oliwnym. Ciekawa jest także medresa Mulaja Idrisa, głównie ze względu na bardzo nietypowy minaret w kształcie walca. Interesujące jest tez muzeum Dar Jamaï ze zbiorami berberyjskiej ceramiki ceramiki i kilimów.

Jest wiec w Meknes co zwiedzać i miasto jest warte, aby zatrzymać się w nim nawet kilka dni. Obok medyny wybudowano też nową dzielnicę, pełną eleganckich wilii. Tu można dostać w jednym ze sklepów pyszne, lokalne wina. Okoliczne wzgórza pokrywają winnice oraz gaje oliwne. No i oczywiście polecamy niesamowite suki, czyli targi. Znajdziemy tu owoce, przyprawy, piękną biżuterię i dywany. Byliśmy Meknes zauroczeni. Zrobiliśmy zakupy i pojechaliśmy dalej.

Historia Meknes jest długa i bogata, sięga VIII w. To jedno z czterech miast cesarskich Maroko. Rozwój miasta nastąpił w czasach dynastii Almohadów i Merynidów (XII-XV w.), którzy wznieśli medynę oraz imponujące mury obronne, będące obecnie najstarszymi w całym Maroko. Niestety po roku 1672 nastały czasy panowania jednego z najokrutniejszych i bezlitosnych władców Maroko-Mulaja Ismaila. Planował on wybudowanie ogromnego kompleksu pałacowego, który nigdy nie został ukończony. Powstało jednak mnóstwo małych pałacyków, meczetów, łaźni i bibliotek. W 1755 roku miasto dotknęło trzęsienie ziemi, wstrzymało to rozwój Meknes, które straciło swoje znaczenie polityczne. Dalej też działo się źle. Na początku XX wieku miasto zostało wybrane na główną kwaterę okupacyjnej gwardii francuskiej i stało się areną walk. Dopiero w 1956 roku po odzyskaniu niepodległości przez Maroko zaczęła się odnowa i modernizacja miasta.

Medyna jest dumą miasta i została wpisana na listę UNESCO. Burzliwa historia sprawiła, że jest oryginalną mieszanką arabskiej ornamentyki i elementów francuskich. Można tu godzinami spacerować po uliczkach, zaułkach i placykach.

Brama Bab-el-Mansour jest symbolem miasta Meknes i znajduje się niedaleko medyny. To prawdziwa atrakcja turystyczna. Brama jest uważana za jedno z najznakomitszych dzieł pochodzących z przełomu XVII i XVIII wieku. Posiada aż 3 łuki i jest wyłożona ozdobną, piękną ceramiką widoczną już z daleko. Brama posiada również marmurowe kolumny, które pochodzą z Volubilis. Niestety, przez duże stężenie spalin w powietrzu piękna ceramika zaczyna ciemnieć i dlatego brama częściowo traci swoją urodę. My poszliśmy do restauracji z widokiem na bramę i plac.

Tags:

10
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ina i Sewa
Gość

Ależ tam pieknie.
Wielkim zaskoczeniem jest dla mnie ,,nasza" kostka brukowa.

Edi i Marco
Gość

Dziękujemy za piękny spacer. Nie umiemy się napatrzeć na te budowle, kolorowe posadzki. Wszystko robi niesamowite wrażenie.
Serdeczności.

Gosia
Gość

Zdjęcia jak zawsze powalają. Lubię z Tobą zwiedzać świat! Oddałam na ten blog swój głos w konkursie i oczywiście trzymam kciuki 🙂

Donna
Gość

budowle i ta ich kolorystyka robią wspaniałe wrażenie 🙂

Pieprzyć z Fantazją
Gość

Kolory i budynki, baśniowe wręcz. Oczywiście oko fotografa świetne!👍